Yukarı kaydır


Data Center Çözümleri


   Güncel veri kullanım potansiyelinin hızla artması, Data Center’ların birtakım ihtiyaçlarını da beraberinde getirmiştir. Veri Merkezleri, içinde sistem sunucuları, depolama ve yedekleme sistemleri, network katmanlarını içinde bulunduran özel dizayn edilmiş alanlardır. Veri Merkezlerinin öncelikli var olma sebebi güvenlik, yedeklilik ve sürekliliktir. Data center’lar  verileri olası tüm olumsuzluklar ve çevre şartlarına karşı en iyi şekilde korunmalıdır. Günümüze kadar gelen süreçte hali hazırda var olan, yeni yapılan ve yapılacak olan tüm veri merkezleri dizayn kriterleri ve standartları baz alınarak yapılmış ve yapılmaya devam edilecektir. Veri Merkezlerinde de Yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek amacı ile Uluslararası Standartlar ve Düzenlemeler oluşturulmuşve gelişen teknolojilere paralel bu standartlarda revize edilmektedir. Bazı satndartlar şunlardır:

 • ANSI / TIA 942 –Infrastructure Standard for Data Centers
 • ANSI/ BICSI 002 – Data Center Design and Implementation 
 • Uptime Institute – Tier Ratings for Data Centers 
 • ASHRAE TC 9.9 – Guidelines for Mission Critical Facilities

Mevcut veri merkezi ve oluşturulacak yeni veri merkezi çözümlerinde kesintisiz iş sürekliliğinin sağlanabilmesi için altyapı, yükseltilmiş zemin sistemleri, enerji, iklimlendirme, izleme, güvenlik, sistem odası tasarımı gibi birçok konuda uzman ekip ve çözüm ortaklarımızla  anahtar teslim proje hizmetleri vermekteyiz.

Bir veri merkezi projesinde 4 temel konu üzerine çözüm vermekteyiz:

 • Planlama süreci
 • Dizayn süreci
 • Uygulama süreci
 • Kontrol ve teslim süreci 
Acil Anos ve Seslendirme
Yangın, deprem vb. olağan üstü durumlarda çalışanların toplanma noktalarına veya güvenli yerlere tahliyesi hedeflenmektedir. Diğer zamanlarda sistem müzik yayını amacı ile de kullanılmaktadır.
Yapısal Kablolama ve Kabinet
Yapısal Kablolama Sistemleri kritik iş uygulamalarının üzerinde çalıştığı network sisteminin en uzun süre kullanılan parçasıdır. Network sistemlerinin kablolama alt yapısı kadar uzun kullanılan başka hiç bir elemanı yoktur.
CCTV ve Güvenlik
Tanımlanmış şartlarda tesislere giriş ve çıkışların yapılabilmesi ve tüm bu süreçlerin hem görsel hem de bilgi olarak kayıt altına alınması sağlanmaktadır.
Scada ve DCIM Yönetim Sistemi
Scada ve DCIM Yönetim Sistemi
İzleme güvenlik ve oluşabilecek kötü senaryoların önceden tespiti için gereklidir.
Kontrol Odası Donanımları
Kontrol Odası Donanımları
Sisteme entegre alternatif çözümler üretmekteyiz.
Yangın Algılama ve Alarm
Tesis ve çalışanların yaşam güvenliğine yönelik erken uyarı sistemlerinin tesisi ve riskin büyümeden ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.
Yangın Söndürme Sistemi
Tesis, yaşam güvenliği, veri veya ekipman korumaya yönelik gazlı söndürme sistemleri ile potansiyel zararların önüne geçilmektedir.
Hassas Soğutma Sistemi
Jeneratör ve Kesintisiz Güç
Enerji kalitesi ve enerjinin sürekliliği ve yedekliliği en önemli konulardan biridir.
Enerji Analizörü
Enerji kalitesi ve enerjinin sürekliliği takip edebileceğiniz çözümler sunuyoruz.

Veri merkezlerindeki alanları 3 kısımda inceleyebiliriz:

 1. Sistem odası bileşenleri
  1. Server ekipmanları
  2. Storage ekipmanları
  3. LAN ekipmanları
  4. Kablolama, kabinet, enerji analizörleri ve PDU lar
  5. Soğutma ekipmanları
  6. güvenlik ekipmanları
 2. Destek alanları
  1. UPS, jeneratör ve Elektrik dağıtım odaları
  2. Mekanik odaları
  3. Test alanları, Telekom odası, Toplantı odaları
 3. Bina dışı alanlar
  1. Soğutma tesisi
  2. Harici depolama alanları 
  3. Giriş güvenlik alanları 

Enerji

Enerji kalitesi ve enerjinin sürekliliği ve yedekliliği en önemli konulardan biridir. Binadaki tüm enerji kaynaklarının izlemesi ve kayıt altına alınması, enerji kesintilerinde ilgili işlemlerin yapılarak enerjinin devamlılığının sağlanması gerekir. Bütün bunların yanında kabin veya cihaz bazında tüketim  kayıt altına alarak olası arızalrı önceden kestirici uyarılarda yapılabilmeli ve arızaların hızlı tespiti ve operatöre email, sms, sesli ve ışıklı uyarılarla bilgilendirilmesi sağlanmalıdır. Enerjinin analiz edilmesi aynı zamanda tesisin verimli olarak çalışmasına katkı sağlar ve yapılan analizler tesiste enerji verimliliği önlemleri açısından bilgi sağlar.

Yangın Algılama ve AlarmX

Yangın bir Veri Merkezinin başına gelebilecek en kötü senaryolardan biridir. Bu yüzden Veri Merkezimizde bulunması kaçınılmaz bir sistemdir. Yangın söndürme çözümleri Data Center’da bulunan sistemlere ve personele zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Bu yüzden bu özelliğe sahip gazlar kullanılmaktadır. Gazlı söndürme sisteminde amaç içeride bulunan oksijeni emmektir. Bu yüzden sensör zonları bir yangın algıladığında ilk yapacağı hamlelerden biri içerideki klimaları devre dışı bırakmak olacaktır. Bu sayede içerdeki dumanın tüm ortama yayılmasını ve yangın şiddetinin artmasını engelleyecektir. Bahsettiğimiz çözümlerde kullanılan gazlar FM200, Argonite ve Novec 1230 gazlarıdır.

Yangın Söndürme SistemiX

Yangın veya herhangi bir acil durumda alarm mesajlarının iletimi veya genel amaçlı anons iletimi ile sürekli fon müziği yayınlaması amacıyla ileri teknolojinin gereklerini yerine getiren sistemlerdir. Yeni teknolojik binalardaki seslendirme sistemlerinde, hoparlör hattı zonlarını (linye) sürekli açık ve kısa devre konumunu izleyecek akıllı tipte süpervizyon modülleri ile donatılmaktadır. Hatlarda açık devre arızası olması durumunda, klasik sistemlerde arıza sinyali alınamamakta ve dolayısı ile hangi hoparlörlerin devre dışı olduğu anlaşılamamaktadır. Ana merkeze eklenecek Hat Süpervizyon Modülü ile hatlar kısa devre ve açık devre arızalarına karşı kontrol edilir ve merkezde bu arıza izlenir. Tüm hoparlör zonlarının sonuna Aktif Hat Sonu Dirençleri monte edilir.

Hassas Soğutma SistemiX

Veri Merkezinde bulunan cihazların büyük bir bölümü çabuk ve yüksek ısı üretmektedir. Sistemlerin tamamı fazla ısıda performans kaybı ve daha sonra arıza yaşatmaktadır. Dolayısı ile Soğutma devamlılığın sağlanması konusunda en önemli ünitedir. Enerji sarfiyatının büyük bölümünü üstlenir. Bu yüzden Minimum maliyetle maksimum fayda alınmalıdır. Su ile soğutma (Green Data Center) yeni bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Devamlılığın öneminden dolayı soğutma sistemlerinin yedekliliği de son derece önemlidir.

Güvenlik

Veri Merkezlerinin var oluş amaçlarından biridir. Yetkisiz personelin Data Center’a girişi kısıtlanmalıdır. Dışarıdan gelen bir yetkilinin, yetkili personelin gözetimi olmadan çalışma yapması hata oranını arttırır ve bilgi güvenliğini sekteye uğratır. Giriş çıkışların kontrol altında olması ve kayıt altına alınması ve belirlenecek güvenlik prosedürüne göre giriş çıkış senaryolarının sağlanması hayati önme taşır. Bunların sağlanması için kartlı geçiş ve biyometrik kontrol ile geçiş kontrolü kullanılmaktadır.

Soğutma

Veri Merkezinde bulunan cihazların büyük bir bölümü çabuk ve yüksek ısı üretmektedir. Sistemlerin tamamı fazla ısıda performans kaybı ve daha sonra arıza yaşatmaktadır. Dolayısı ile Soğutma devamlılığın sağlanması konusunda en önemli ünitedir. Enerji sarfiyatının büyük bölümünü üstlenir. Bu yüzden Minimum maliyetle maksimum fayda alınmalıdır. Su ile soğutma (Green Data Center) yeni bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Devamlılığın öneminden dolayı soğutma sistemlerinin yedekliliği de son derece önemlidir.

Yükseltilmiş Zemin Döşeme Sistemi

Yükseltilmiş döşeme tesislerde kablolama, tesisat gibi altyapı elemanlarının belirlenen alan içerisinde geçişlere uygun hacim sağlanarak ihtiyaç duyulduğu anda müdahale edilebilirlik imkanı sağlayan yapı ürünleridir. Kablo çekiminde kanallar kullanılmaktadır. Kanallar UTP, Fiber ve Enerji kablolarını birbirinden ayırmak için kullanılır. Bilindiği gibi kablolar birbirinin manyetiğinden etkilenmektedir. Yanmaz kablolar tercih önceliğine sahip olmalıdır. Yükseltilmiş zeminde amaç kabin önlerine açılmış menfezlere klimadan çıkan soğuk havayı en sağlıklı şekilde ulaştırmak ve kablo çekimine elverişli olmasıdır. Zemin altında yangın sensörleri bulundurulmalıdır.

Ortam İzleme ve Müdahale

İzleme güvenlik ve oluşabilecek kötü senaryoların önceden tespiti için gereklidir. Öncelikli olarak Veri Merkezi 7/24 Kameralarla kayıt altına alınıp izlenmelidir. Oluşabilecek istenmeyen bir durumda 7/24 izleme yapan personeller öneme göre sorumlu personelle irtibata geçmeli ya da kendisi Data Center’a müdahale edebilecek yakınlıkta olmalıdır. Veri Merkezinde istenmeyen durumlar sadece sistemsel ya da güvenlik problemi olarak oluşmayabilir. Bu konuda fiziksel şartlarda çok önemlidir. Klimalardan sızan su sızıntıları, sıcaklık, yangın, voltaj değişimleri ve içerde bulunan havanın kalitesi izlenmesi ve anlık bilgilendiren istemler tarafından takip edilmelidir. Bu bilgilendirmeler mail veya sms olarak sorumlu kişiye iletilebilir. Eğer Veri Merkezinde böyle bir ünite bulunmazsa; oluşabilecek fiziksel olumsuzlukları fark ettiğinizde müdahale için çok geç kalmış olabilirsiniz. Günümüz Türkiye'sinde depremler gündemi oldukça meşgul etmektedir. Bu durumda Data Center'ınız doğal afet halinde bile devamlılığını sürdürmelidir. Deprem felaketine karşılık çeşitli çözümler bu sektörde faaliyet gösteren firmalar tarafından üretilmiştir. Sel felaketinde ise Veri Merkezinin bulunduğu konum çok önemlidir. Yangın algılama ve müdahale sistemi biraz daha otomasyon içeren ve daha maliyetli bir ünitedir. Söndürmede kullanacağınız madde Veri Merkezinde bulunan cihazlara ve personellere zarar vermemelidir. Günümüzde bu amaçla kullanılan insan sağlığına zarar vermeyen ve anında sonuç veren gazlar mevcuttur. Ortam izlemede ekranlarımızda aşağıdaki göstergeleri elde etmeniz çok kolaydır:

 • Metrik ve KPI'ları
 • Güç Kullanımı Etkinliği (PUE)
 • Su Kullanımı Effectiveness (WUE)
 • Karbon Kullanımı Etkililiği  (CUE)
 • Rack  Soğutma Endeksi (RCI)
 • Veri Merkezi Altyapı Verimliliği  (DCiE)

Yangın Söndürme Sistemi

Yangın bir Veri Merkezinin başına gelebilecek en kötü senaryolardan biridir. Bu yüzden Veri Merkezimizde bulunması kaçınılmaz bir sistemdir. Yangın söndürme çözümleri Data Center’da bulunan sistemlere ve personele zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Bu yüzden bu özelliğe sahip gazlar kullanılmaktadır. Gazlı söndürme sisteminde amaç içeride bulunan oksijeni emmektir. Bu yüzden sensör zonları bir yangın algıladığında ilk yapacağı hamlelerden biri içerideki klimaları devre dışı bırakmak olacaktır. Bu sayede içerdeki dumanın tüm ortama yayılmasını ve yangın şiddetinin artmasını engelleyecektir. Bahsettiğimiz çözümlerde kullanılan gazlar FM200, Argonite ve Novec 1230 gazlarıdır.

DCIM veri merkezi yönetim sistem

Bu sistemler aslında akıllı binalarda kullanılan bms bina yönetim yazılımları evrimleştirilerek veri merkezlerine uyarlanmışlardır.

Veri merkezlerinde yönetim yazılımından beklenilen ;
Enerji ve soğutma sistemlerinden gerçek zamanlı veriler alarak , bunları gerçek zamanlı olarak ıt personeline raporlaması alarmlar üretmesi olarak özetleyebiliriz. Sistem enerji tüketim efektifliğini,cihazların çalışır olup olmadıklarını ve aynı şekilde soğutma sistemini izleyip raporlayabilmelidir.